Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umělci vpřed! Aneb jak zvládnout talentové zkoušky?

 

Ekonomie, politologie, právo. Nuda. Ale taková Akademie umění, architektura nebo design… To jsou obory! Možná právě pro jejich vysokou atraktivitu patří mezi nejoblíbenější a nejžádanější. Ale! Tomu odpovídají i takříkajíc brutální přijímací zkoušky, kterými většinou projde jen desítka těch nejúspěšnějších šťastlivců. No jo, ti ale po přijímacím dopisu toužili zřejmě nejusilovněji a příprava na talentové zkoušky jim zabrala moře času. Co ale příprava na talentové zkoušky vlastně znamená? Mám si doma malovat věšáky a zátiší se zajícem, nebo zuřivě navrhovat domy? Kdo na to má čas? A kdo se k něčemu takovému dokáže donutit?
 
Fakulty s uměleckým zaměřením hledají hlavně nové talenty. Ovšem samotná dávka talentu neznamená téměř nic, pokud jsi na sobě už pořádně nedřel a nemůžeš se pochlubit také vytříbenou technikou a citem. A co ti ji zaručí? Samozřejmě náležitá příprava na talentové zkoušky. Nejlepší by bylo, kdyby vám za zády při kreslení stál kvalifikovaný odborník, hodnotil a kritizoval každý tah a snažil se vás pozvednout na vyšší úroveň. Zdá se vám to jako sci-fi? Ne tak úplně. Podobnou příležitost vám nabízí kurzy přípravy na talentové zkoušky.Tam vás budou mít na povel odborníci s jedinou touhou – pomoci vám vybrat, co je správné a pro vás nejvhodnější, zlepšit zlepšitelné a najít, co je to pravé ořechové. V kurzech přípravy na talentové zkoušky si vyzkoušíš rozličné techniky malby a kresby, osvojíš si nejen zátiší, ale i portrét nebo postavu. Jde o to získat základy, které každý umělec potřebuje a jen stěží je získá ve školních lavicích.
 
Pokud nemáš možnost navštěvovat žádný placený kurz, nebo zkrátka nemáš do přijímacích zkoušek tolik času, nezoufej. Zkus navštívit profesorku výtvarné výchovy na své škole a svěř se jí se svou touhou po studiu na umělecké škole. Jistě ti s přípravou na talentové zkoušky pomůže a doporučí, co vše budeš potřebovat. A stále platí okřídlené pravidlo sebezdokonalování. Pokus se na sobě pracovat a kreslit při každé příležitosti. Přečti si tematickou knížku, nebo se pokus zkontaktovat absolventy a studenty umělecké fakulty, na kterou se chceš dostat. Neztrácej nadšení, pokud vážně chceš studovat uměleckou školu, je zápal pro věc právě to nejcennější. Příprava na talentové zkoušky může být zábava, vždyť se věnuješ tomu, co chceš v budoucnu studovat a pravděpodobně i dělat!